Standard plemene - FCI č. 343

Klasifikace FCI: skupina II. pinčové a knírači, mollosové, švýcarští horští a salašničtí psi, podskupina 2.2 - psi molossoidního typu.

Historický přehled: Cane Corso je přímým potomkem starých římských molossů. Dříve se vyskytoval na celém území Itálie. V posledních letech se však uchoval především v Apulli a přilehlých jihoitalských provinciích. Jeho jméno je odvozeno od latinského "cohors", což znamená ochránce a strážce domu, dvoru a pozemků. Původně využíván jako lovecký pes na vysokou zvěř, strážce stád a majetku.

Celkový vzhled: středně velký až velký pes, statný, dobře stavěný, přesto působí elegantně. Kompaktní silný trup má asi o 11 % delší, než je kohoutková výška. Hřbet je rovný, široký a velmi svalnatý. Široký hrudník je svalnatý s nápadnou přední částí. Ocas je nasazen značně vysoko. V zemích, kde je to povoleno, se kupíruje, ne však příliš nakrátko. V klidu nosí pes ocas nízko, při chůzi se dostává do výše hřbetu nebo kousek nad něj. Končetiny jsou rovné a dobře zaúhlené. Cane corso má tzv. "kočičí tlapky" na zadních končetinách poněkud delší než na předních. Mírně klenutý krk nemá téměř žádnou volnou kůži, je oválný a velmi silný a svalnatý.

Hlava: Velká a typicky molossoidní. Lebka (mozkovna) mezi ušima je široká a mírně klenutá. Stop je zřetelně vyjádřený. Tlama je široká a hluboká, hřbet čenichu je rovný. Robusní pysky jsou poněkud převislé. Z čelního pohledu ve tvaru písmeme "U". Viditelná čelní rýha, stop vyznačen. Středně velké oči mají bystrý výraz, živý, pronikavý a pozorný. Uši jsou vzhledem k hlavě přiměřeně velké. Mají trojúhelníkový tvar a jsou svěšené. Cane corso má lehký předkus.

Kohoutková výška: psi dosahují výšky v kohoutku 64-68 cm, feny 60-64 cm.  Hmotnost: psi váží 45-50 kg, feny 40-45 kg.  Srst: krátká, hustá a lesklá.

Barvy: černá, olověně šedá, břidlicová, světle šedá, světle plavá, jelení červeň, tmavé odstíny žluté, žíhaná. Malá bílá skvrna na hrudi a tlapách přípustná.

Povaha: cane corso je odvážný, vyrovnaný, inteligentní, aktivní a silný. Je přítulný a věrný své rodině. Je velmi ostražitý a ochranářský, obvykle se hlasově projevuje jen když se opravdu něco děje.

Společenská charakteristika: plemeno vychází velmi dobře s dětmi. Cizí lidi si zprvu ostražitě měří, když pán řekne, že je vše v pořádku, jsou "ledy prolomeny".

Pohyb a chody: elegantní, plný pohyb, prostorné chody, klus vydatný, který je nejobvyklejším pohybem pro cane corso. Cane corso je aktivní a čilý, je neúnavným společníkem na dlouhých procházkách a rodinných výletech, má rád hru s míčkem, přetahování a všechny druhy pohybu.

Výchova: cane corso se učí rychle a snadno, není však příliš vhodné pro začátečníky, výborně se hodí pro lidi klidné povahy, kteří mají u psa přirozenou autoritu. Je-li štěně vychováváno v harmonickém prostředí a postupuje-li se při výchově důsledně, může vyrůst ve vyrovnaného, spolehlivého psa. Je nezbytné psa již v raném věku seznamovat s nejrůznějšími lidmi, situacemi, zvířaty, aby i později byly jeho reakce předvídatelné, rozhodně se tím nestane méně ostražitým nebo ochranářským, neboť tyto vlastnosti jsou mu dostatečně vrozeny.

Možnosti využití: hlídací pes, obranář, policejní pes a stopař - společenské a služební plemeno.

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode